Minutul de gramatică – 2

Astăzi, vom vedea de ș tii,    –  Să-l scrii bine tu pe-a fi!

Se scrie FII, cu doi i, numai la:
–         Imperativ afirmativ: Fii atent!
–         Conjunctiv prezent, forma afirmativă și forma negativă: Vreau să fii atent. Vreau să nu fii obraznic.
–         Viitorul format de la conjunctiv: o să fii, nu o să fii

În rest e FI, cu un singur i:
–         Infinitiv: a fi
–         Imperativ negativ: Nu fi obraznic!
–         Condițional prezent: aș fi, ai fi
–         Condițional perfect: aș fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
–         Conjunctiv perfect: să fi știut, să fi fost, să fi avut
–         Viitor: voi fi, vei fi
–         Verb+FI: pot fi, poți fi, să poată fi, vei putea fi