Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

In ce conditii poate lucra in UK un cetatean roman ?

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• In ce conditii poate lucra in UK un cetatean roman ?

Poate cineva sa-mi spuna in ce conditii poate lucra in UK un cetatean roman ? Pe mine ma intereseaza domeniul IT-ului. Multumesc mult. Catalin.

Re: In ce conditii poate lucra in UK un cetatean roman ?

Nu esti pe site-ul care trebuie ???
    Incearca aici:
    http://www.romani-online.co.uk/compo...236/board,3.0/
    "Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea". - Eugen Ionescu

Comment

a propos de asta: cand am venit aici mi s-a zis (prieteni care lucra in IT in UK) ca in IRL e putin mai usor sa obtii drept de munca decat in UK.
      nu stiu daca mai e valabila ideea, acu cu noile norme, fiindca am impresia ca dureaza mai mult toata procedura cu green cardul in IRL(anu trecut am primit in 10 zile autorizarea de munca).

-din cate am mai citit pe ici pe colo, se practica self employement-ul in UK, si pe IT ...nu stiu in ce regim de impozitare insa ...

PS: la mine la firma nu se foloseste Oracle-le ci altceva; nu stiu care ii cererea Oracle DBA pe aici;

Comment

in UK ai sanse mai mare sa gasesti pe oracle - marile institutiile financiare cam toate is pe oracle.

asta nu inseamna ca in Irlanda nu sint firme pe oracle.

cauta si tu pe www.irishjobs.ie, www.recruitireland.com.

Success.

Comment

a propos de asta, as intreba si io ceva: in ce conditii poti sa lucrezi in IT la marile institutii financiare dupa voi? ma gandesc ca in cazul in care nu esti sub-contractat de firma la care lucrezi, sunt destul de pretentiosi, in sensul ca in afara de experienta (sa zicem ca nu neaparat in financial domain) si certificari ...nu pun pret si pe facultatea terminata, sa fie de un anumit "calibru" ?

PS: mai demult un prieten mi-o zis ca mai bine sa aplic direct la companii, nu prin agentii de recrutare. io asa am venit aici. si acu vedem ca pentru sotul meu, irish/loadza//jobs.ie sau monster.ie nu prea ajuta; bine ca el e in design graphic, dar oricum dureaza...sfatul meu e sa incearci sa aplici si direct la companii de care stii deja.
          numa' bine.

Comment

multa institutii financiare au cerinte destul de dure care includ experienta intr-un rol similar - asta este valabil pentru development. Dar nu e imposibil sa prinzi job fara experienta in domeniu(iti zic asta din exp personala).

Plus ca sint multe joburi de IT normale in care nu trebuie exp in investment banking: de ex DBA, sa lucrezi in back-office, etc.

Da de multe ori se uita la facultate - sa fii terminat cu note super bune sau sa fie "red-brick", da noi ca romani putem sa fentam aici :-)
            Le zici ca ai terminat ASE cu 9.00 si ei zic: huh ?

Nu is de acord cu aplicatul direct. Un agent bun e mult mai de recomandat, pentru ca are relatii si legatura directa cu hiring manager, etc.
            dar sint si exceptii.

Comment

Working...
            X