Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

Pasaport expirat - cum se procedeaza !?

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Pasaport expirat - cum se procedeaza !?

Salut,
    Mi-a expirat pasaport-ul romanesc si,in acelasi timp si viza de rezidenta.
    Cum se procedeaza sa il schimbi,nu il pot prelungi pentru ca a fost prelungit o data!
    Nu il pot face la ambasada,deci cum se procedeaza cu imputernicirea pentru cineva din tara?

Multam anticipat !

Re: Pasaport expirat - cum se procedeaza !?

Trebuie sa te grabesti, cat mai repede, se pare ca nu vor mai face cat de curand pasapoarte cu imputernicire, deoarece vor introduce un nou tip de pasaport cu detalii biometrice: masuri si amprente digitale. Asa am auzit eu!
    Citește și alte aberații de ale mele pe Blog: http://www.irlandezu.eu
    Mă găsești și pe Facebook: https://www.facebook.com/Irlandezuzu

Sau pe Twitter: https://twitter.com/irlandezuzu

Comment

Sectiunea 4 - Pasaportul simplu

Art. 15
      (1) Pasaportul simplu se elibereaza, la cerere, cetatenilor romani care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege si nu se afla in una dintre situatiile de suspendare a dreptului de a calatori in strainatate.
      (2) Cererile pentru eliberarea pasapoartelor simple se depun personal de catre solicitanti, in tara, la serviciile publice comunitare pentru evidenta persoanelor ori la serviciile publice comunitare pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple, in a caror raza de competenta au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, iar in strainatate, la misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei.
      (3) Persoanele care, din motive obiective, nu se pot prezenta personal la serviciile publice comunitare pot depune cererile prin mandatar, cu procura speciala, autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale Romaniei. (4) Eliberarea pasapoartelor simple este supusa taxelor consulare prevazute de lege.
      (5) In situatia in care titularul constata faptul ca datele de identitate inscrise in pasaport sunt incomplete sau inexacte, trebuie sa sesizeze autoritatea emitenta, care este obligata sa ii elibereze un nou document. In acest caz, eliberarea noului pasaport nu este supusa taxelor prevazute la alin. (4).

Mai e şi altă variantă:

Sectiunea 5 - Titlul de calatorie

Art. 22
      Titlul de calatorie este documentul care se elibereaza de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei cetatenilor romani aflati in strainatate, care nu mai poseda document de calatorie valabil, pentru ca titularul sa isi poata continua calatoria, reglementa sederea ori pentru a se intoarce in tara.

Art. 23
      Titlul de calatorie se elibereaza cu valabilitatea de cel mult un an. Valabilitatea titlului de calatorie inceteaza de drept la data intrarii titularului in Romania.

Art. 24titlu de călătorie...
      "Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means that you are two steps ahead"

Comment

pai am auzit ca noile pasapoarte vor fi valabile 10 ani.
        m-ar tenta o "calatorie" in tara sa imischimb pasaportul,daca e necesar !
        DAR..nu as spune nu nici la o procura!

Deci ...procura ,photografii si cam atat,este ??
        Mai este aglomerat la Ambasada ?Cine stie...?

Comment

"Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means that you are two steps ahead"

Comment

Comment

Procura te costa 70 de Euro pentru actele cu fotografie (buletin,pasaport) si 45 de Euro cele la care nu este necesar sa ai fotografie.Daca ti-a expirat si buletinul in tara trebuie sa faci procura separata la care iti trebuiesc alte 4 fotografii(putin mai mici ca cele de pasaport) pentru ca nu iti face pasaport fara buletin.
              In tara pasaportul ti se da dupa 21 de zile si ti se inapoiaza si cel vechi vechi indiferent daca esti tu acolo sau ti se face prin procura.
              "Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea". - Eugen Ionescu

Comment

Deci...ma costa 70+70 pentru mine pasaport&buletin,apoi inca 70+70 pentru sotie...apoi shpaga acasa si drumuri.De trimis din tara...traiasca DHL-u' !!
                Il pot da pierdut pentru ca sa il tin pe asta vechi aici? Iar acasa sa aplic pentru unul nou?
                Viza de rezidenta imi expira in mai.

Multam...

Comment

Daca il dai pierdut te costa si mai mult si dureaza mai mult pentru ca iti trebuie o declaratie de la garda de aici (cum si unde l-ai pierdut) si apoi trebuie publicat in Monitorul Oficial in Romania ( ??? nu ma intreba de ce ).Mie chiar mi s-a furat pasaportul si a fost un calvar sa-mi fac altul.
                  "Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea". - Eugen Ionescu

Comment

Mai este si varianta ca cei de la ambasada sa rezolve toata tarasenia, fara alte imputerniciri sau DHL-uri dar problema are si aici un cui...dureaza 9 luni!!!
                    De ce?
                    Pentru ca noi traim in secolul XVIII si folosim diligenta.. :

Am urmarit la TVRi o emisiune in sensul asta chiar sapt trecuta cred, e ridicol!
                    Cineva a trebuit sa trimita de 2 ori cu DHL, chipurile i-ar fi cerut in tara si copie legalizata la cerif de nastere+casatorie?!

Si unde mai pui ca cei de la pasapoarte nici nu stiau ca se poate face prin imputernicire, in prima faza au trimis mandatatul la tigari, ca apoi acesta sa revina printr-o cunostinta ( a se citi PILA) si se poate...[br]Postet at: January 31, 2006, 10:56:18 AM_________________________________________________S tie cineva daca se poate descarca de undeva formulare pentru imputernicire, reinnoire a pasaportului si alte formulare pe care cei din Ambasada le folosesc de obicei?
                    Am dat click pe link-ul de la Ambasada prezent pe forum dar in afara de orar de functionare si poze/adresa nu e mare lucru acolo...
                    Multumesc mult.

Comment

am eu astfel de formulare ce vor apare eventual pe pagina de la Ambasada Romaniei, insa lipsa de timp ne-a impiedicat sa le transcriem din nou si sa le punem pe pagina.

daca doresti da-mi un pm sa vedem cu le trimitem catre tine (probabil scanate si trimise prin e-mail)

Vasile Ros

daca cineva are timp sa le transcrie si formateze intocmai (prin scanare se pierd unele caracteristici) va rog sa ne contacteze in acest sens. multumesc.

Comment

Working...
                      X