Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

ce acte sunt necesare pentru a calatori cu un bebelus?

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• ce acte sunt necesare pentru a calatori cu un bebelus?

Buna ziua,trebuie sa nasc curand 1-2 sapt maxim si avem planificat concediul in romania pe 15 august...as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru a putea calatori cu bebelusul si in cat timp pot fi obtinute ?Cat timp dureaza obtinerea certificatului de nastere irlandez?
    Last edited by iulia; 20-06-2011, 14:29.

Daca copilul are cetatenie irlandeza poti obtine pasaport irlandez, valabil cred 6 luni, deci cu cat aplici mai repede pentru pasaport cu atat mai bine. Bineinteles trebuie sa obtii prima data certificatul de nastere irlandez.

Comment

Acum poti face aplicatia si online http://www.birthsdeathsmarriages.ie/
      Dupa ce nasti o sa vina cineva din maternitate sa-ti explice ce si cum. Trebuia sa astepti 2 saptamani de la nastere pentru a ajunge detaliile de la maternitate.
      Aici zice asa:

Whether you require a Birth, Death or Marriage Certificate it can some times take a few weeks for the Hospital, Church or Registrar to submit the appropriate paperwork which must be checked before it is computerised. Once an event has been registered and then computerised it will then only take the normal 1 - 2 working days for any new requests of these particular certs to be processed [dependant on the computer systems been available/working and the method of delivery requested when placing an order.

Cat despre pasaportul irlandez <infants (up to age 3) are issued with a 3 year passport. > ai detalii aici:
      http://www.dfa.ie/home/index.aspx?id=253

Daca nu va avea pasaport irlandez ... cred ca ...(nu-ti zic)

Comment

Evident, ii putem face copilului un certificat romanesc, prin transcrierea celui irlandez.
        Apoi ii facem titlu de calatorie, pentru a putea merge in Romania, unde ii veti face pasaport.
        Detalii la Sectia Consulara a Ambasadei (daca veti cauta un pic, veti gasi si aici pe forum).
        "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
        "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
        O.W.

Comment

Obtinerea certificatului irlandez dureaza cam 2-3 sapt dupa care trebuie sa-l apostilez si as mai avea nevoie de titlu de calatorie obtinut de la ambasada...deci totul ar trebuie sa fie gata cam intr-o luna...ma stresez foarte tare ca sunt presata de timp...va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Comment

iulia,

din motive de timp, cum nu ai nascut inca - poate dura intre 1-4 saptamani (nu neaparat la termen) si nici nu ai certificatul de nastere irlandez pentru copil, sunt mici sanse sa rezolve problema cu pasaportul irlandez, pentru ca trebuie dovedita rezidenta, si aici nu se mai poate respecta termenul de 10 zile la passport expres.

ca urmare, asteapta sa nasti, obtii certificatul de nastere irlandez, il apostilezi, trebuie tradus parca, si prin intermediul Sectiei Consulare ti se elibereaza certificat de nastere romanesc si foaia consulara. In Romania obtii un pasaport valabil 1 an de zile, si la reintoarece in IRL aplici pentru pasaport irlandez.

Comment

astfel de cazuri se intampla cand pui caruta in fata cailor
              (imi asum criticile)

Comment

Originally posted by Dan Tudor View Post
                Evident, ii putem face copilului un certificat romanesc, prin transcrierea celui irlandez
                cam in cat timp? Iulia ar vrea sa stie daca se incadreaza in termenul de 40 de zile.

Pentru pasaportul irlandez daca la ghiseu dovedesti rezidenta usor si o rogi frumos pe tanti la ghiseu cu biletul in mana (zici ca ai planificat botezul in Ro ) se poate obtine.

sfinx nu cred ca are rost. Ideea este ca Iulia sa gaseasca solutii si nu reprosuri.

Comment

sunt de acord sa o si ajut personal daca are nevoie, dar dupa nastere nu avea nevoie de un stres suplimentar plus ca bebelusul este prea mic si vulnerabil la microbi si, parerea mea (de aceea am precizat ca imi asum criticile)
                  dl Tudor
                  de la ce varsta se elibereaza pasaportul in cazul bebelusului?

Comment

Originally posted by sfinx View Post
                    astfel de cazuri se intampla cand pui caruta in fata cailor
                    (imi asum criticile)
                    Avem cununia religioasa programata de acum un an jumatate in urma si s-a intamplat intre timp sa raman insarcinata...fiind foarte ocupata nu am avut timp sa merg in romania sa contramandez totul...asta e povestea...

Comment

Originally posted by vasiletina View Post
                      iulia,

din motive de timp, cum nu ai nascut inca - poate dura intre 1-4 saptamani (nu neaparat la termen) si nici nu ai certificatul de nastere irlandez pentru copil, sunt mici sanse sa rezolve problema cu pasaportul irlandez, pentru ca trebuie dovedita rezidenta, si aici nu se mai poate respecta termenul de 10 zile la passport expres.

ca urmare, asteapta sa nasti, obtii certificatul de nastere irlandez, il apostilezi, trebuie tradus parca, si prin intermediul Sectiei Consulare ti se elibereaza certificat de nastere romanesc si foaia consulara. In Romania obtii un pasaport valabil 1 an de zile, si la reintoarece in IRL aplici pentru pasaport irlandez.
                      Certificatul de nastere irlandez il obtii cam dupa 3 zile de la nastere, iar apostila se pune pe loc.
                      In ceea ce priveste pasaportul irlandez dureaza cam 10 zile in mod normal, dar parca am citit ceva in ziar ca sunt cam aglomerati in aceasta perioada si dureaza mai mult.

Comment

Alexandra,

spui din propria experienta de anul acesta? daca nu, atunci informeaza-te mai intai si apoi scrie.

certificatul de nastere il obtii in circa 2 saptamani de la nastere, din motive tehnice: informatiile trebuie furnizate de Spital catre Births Registrar si apoi poti merge sa iti fie eliberat.

intr-adevar se apostileaza in ziua respectiva la 69-71 Hainault House, St.Stephen's Green, Dublin 2.

dar apoi urmeaza variantele despre care vorbeam mai sus:

- aplicare pentru pasaport irlandez - via passport express - dureaza de regula 10 zile, insa in cazul in care trebuie sa faci dovada rezidentei - si va trebui daca nici un parinte nu este cetatean IRL, atunci iti returneaza aplicatia, cerand date suplimentare - Form A1 ce trebuie semnata de parinti in prezenta unui notar/solicitor, copii dupa P60/P21 sau Notice of Assessment, facturi utilitati, contract de inchiriere sau mortgage, alte documente din care sa dovedesti ca ai fost rezident legal in Irlanda inainte de nastere copilului -- si iti spune ca din aceste motive regula eliberarii pasaportului in 10 zile nu se mai aplica!

- aplicatie pentru pasaport irlandez - via personal la ghiseu - dureaza pana la 8-10 saptamani si include demersurile explicate mai sus.

- aplicatie pentru certificat de nastere romanesc - Domnul Consul stie cat dureaza

- aplicatie foaie consulara - Domnul Consul iti poate elibera insa numai dupa obtinerea certificatlui de nastere romanesc.

cand faci un calcul extimativ (si foarte optimist) atunci vorbesti de 4-5 saptamani dupa nasterea copilului sa ai cel putin una din variantele de calatorie legala.

in rest numai de bine.

Comment

Originally posted by vasiletina View Post
                          Alexandra,

spui din propria experienta de anul acesta? daca nu, atunci informeaza-te mai intai si apoi scrie.

certificatul de nastere il obtii in circa 2 saptamani de la nastere, din motive tehnice: informatiile trebuie furnizate de Spital catre Births Registrar si apoi poti merge sa iti fie eliberat.

intr-adevar se apostileaza in ziua respectiva la 69-71 Hainault House, St.Stephen's Green, Dublin 2.

dar apoi urmeaza variantele despre care vorbeam mai sus:

- aplicare pentru pasaport irlandez - via passport express - dureaza de regula 10 zile, insa in cazul in care trebuie sa faci dovada rezidentei - si va trebui daca nici un parinte nu este cetatean IRL, atunci iti returneaza aplicatia, cerand date suplimentare - Form A1 ce trebuie semnata de parinti in prezenta unui notar/solicitor, copii dupa P60/P21 sau Notice of Assessment, facturi utilitati, contract de inchiriere sau mortgage, alte documente din care sa dovedesti ca ai fost rezident legal in Irlanda inainte de nastere copilului -- si iti spune ca din aceste motive regula eliberarii pasaportului in 10 zile nu se mai aplica!

- aplicatie pentru pasaport irlandez - via personal la ghiseu - dureaza pana la 8-10 saptamani si include demersurile explicate mai sus.

- aplicatie pentru certificat de nastere romanesc - Domnul Consul stie cat dureaza

- aplicatie foaie consulara - Domnul Consul iti poate elibera insa numai dupa obtinerea certificatlui de nastere romanesc.

cand faci un calcul extimativ (si foarte optimist) atunci vorbesti de 4-5 saptamani dupa nasterea copilului sa ai cel putin una din variantele de calatorie legala.

in rest numai de bine.

Informatiile le-am postat in deplina cunostiinta de cauza. Nu mi-as permite sa dezinformez.
                          Amandoi suntem cetateni romani, ne-am prezentat la ghiseu cu toate documentele necesare dovedirii rezidentei si peste 10 zile am ridicat pasaportul. Formularul A1 poate fi semnat si in prezenta unui preot, doctor sau profesor. Important este sa ai dosarul complet.Ma repet, in acest moment se inregistreaza ceva intarzieri.

Comment

sa fi tu sanatoasa, sa nasti un copil frumos si sanatos si cel mai bine ar fi sa lasi cununia religioasa ptr alta data, ca te asigur ca nu pierzi nimic
                            sanatatea ta si a copilului este mult mai importanta,
                            nastere usoara

Comment

Eliberez certificatul romanesc inscris intr-o saptamana. Titlul de calatorie se elibereaza in ziua in care veniti.
                              "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
                              "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
                              O.W.

Comment

Working...
                              X