Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

Primul pasaport romanesc pentru un copil de 3 ani si jumatate

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Primul pasaport romanesc pentru un copil de 3 ani si jumatate

Domnule Consul,

Baietelul nostru s-a nascut in Irlanda iar sotul meu este Roman (eu sint cetatean Ucrainian).
    Copilul are dubla cetatenie, romana si irlandeza, dar are numai pasaport irlandez.
    Pasaportul irlandez insa expira in Aprilie iar problema este ca vrem sa plecam pe 14 Mai in Romania si apoi Ucraina (prin Romania).

Am depus cererea de reinoire la - passport office in Dublin - dar ei sint in greva si exista posibilitatea sa nu-l reinoiasca in timp util pentru noi.

Ce obtiuni avem in obtinerea unui pasaport romanesc la consulatul din Dublin pentru baitelul nostru sau inscrierea lui in pasaportul sotului (copilul s-a nascut in Julie 2006)?

Variata a doua cu inscrierea in pasaportul sotului ar insemna ca nu voi putea merge in Ucraina cu baietelul fara ca sotul meu sa ne insoteasca, destul de neplacut dar asta e daca nu exista alta alternativa.

Credeti ca exista vreo sansa sa putem rezolva asta inainte de 14 Mai, pentru ca am cumparat deja biletele de avion?

Baietelul are certificat de nastere romanesc eliberat de consulat iar sotul meu are pasaportul romanesc eliberat in vara lui 2009 (sotul nu are buletinul de identitate in Irlanda, sper ca nu este nevoie de el).

Ce alte acte mai sint necesare?

Cu respect,

Aprilboom

in principal ar trebui ca pana pe 14 mai sa se elibereze totusi pasaportul irlandez, in ciuda grevelor. aveti aproximativ 50 de zile la dispozitie.

Comment

Nu aveti cum sa obtineti, in asa scurt timp, un pasaport romanesc, cel putin nu la Ambasada Dublin.
      Probabil cea mai simpla solutie:

1. Titlu de calatorie pentru a merge in Romania
      2. Acolo depuneti cererea pentru pasaport electronic si, simultan
      3. Solicitati si obtineti un pasaport temporar, valabil un an (a carui eliberare este conditionata de pct. 2)
      4. Lasati procura cuiva din Romania sa ridice ulterior pasaportul electronic
      "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
      "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
      O.W.

Comment

Multumesc pentru raspunsul prompt domnule consul.

Titlul de calatorie are valabilitate de 30 zile numai.
        Titlul de calatorie se elibereaza pentru ca titularul sa se inapoieze in tara.
        O data cu intrarea in tara, titlul de calatorie isi pierde valabilitatea.
        Nu se poate utiliza pentru intoarcerea in Irlanda, pentru ca este valabil numai pentru calatoria in Romania.

Din motivele expuse mai sus, in Romania trebuie sa aplicam neaparat pentru un pasaport romanesc.

Nu stiu daca o sa avem norocul sa-l obtinem in 3 saptamini si jumatate.

Nu ne sperie decit eventualitatea unui refuz de eliberare a pasaportului romanesc in Bucuresti, din cauza nu stiu carui act lipsa sau a faptului ca unul din parinti nu e roman si ca trebuie nu stiu ce document tradus, autentificat, apostilat, semnatura nu stiu cui, etc.

Nu vom putea calatori in Ucraina in tot acest timp si exista posibilitatea sa fim blocati in Romania pina la eliberarea pasaportului, in Bucuresti.

Cu respect,

Aprilboom

Comment

Domnule Consul,

Mai exista posibilitatea inscrierii minorului in pasaportul tatalui, in pasaportul emis in 2009?

Aprilboom

Comment

Originally posted by aprilboom View Post
            Domnule Consul,

Mai exista posibilitatea inscrierii minorului in pasaportul tatalui, in pasaportul emis in 2009?

Aprilboom
            Nu
            "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
            "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
            O.W.

Comment

Nu stiu daca o sa avem norocul sa-l obtinem in 3 saptamini si jumatate.

Poate ca nu, dar cel temporar se obtine imediat. Solicitati o audienta la seful Serviciului Pasapoarte si explicati situatia.
              O.W.

Comment

Domnule Consul, este posibila eliberarea unui titlu de calatorie cu numele dupa casatorie daca persoana respectiva are buletin/pasaport cu numele de fata dar prezinta certificatul de casatorie?
                Multumesc anticipat.

Comment

Originally posted by ovimat View Post
                  Domnule Consul, este posibila eliberarea unui titlu de calatorie cu numele dupa casatorie daca persoana respectiva are buletin/pasaport cu numele de fata dar prezinta certificatul de casatorie?
                  Multumesc anticipat.
                  1. Daca certificatul e romanesc, da, nicio problema. Daca vorbim de certificat irlandez (netranscris), atunci nu.
                  2. Are vreo importanta ??? TC-ul e valabil doar pentru o calatorie, spre Romania, nu este act defintiv.
                  3. Numa' bine
                  O.W.

Comment

Domnule Consul,

In afara de doua fotografii, certificat de nastere romanesc, declaratia ambilor parinti, mai este nevoie de alte acte?

Sotul are pasaportul romanesc iar eu cel ucrainian pentru identificare.

Nu avem certificatul de casatorie romanesc transcris (este inca la Bucuresti) ci doar certificatul de casatorie irlandez. Este nevoie de certificat?

Sotul nu are buletinul de identitate in Irlanda, dar are o copie xerox.Este nevoie de BI?

Putem veni saptamina viitoare Luni sau Joi?

Banuiesc ca trebuie sa venim si cu copilul sau nu este nevoie?

In principiu cam cit dureaza eliberarea titlului de calatorie?

Cu respect,

Aprilboom

Am gasit pe internet:

#####################

Titlul de calatorie se poate elibera si minorilor.

In cazul in care minorului i se elibereaza un titlu de calatorie individualPentru eliberarea titlului de calatorie unui minor, trebuie sa depuneti la Ambasada urmatoarele:
                    • doua fotografii color tip pasaport (3,5x4,5cm) de data recenta;
                    • certificatul de nastere pentru minorii care nu au implinit varsta de 14 ani la data efectuarii serviciului consular
                    • declaratia
                    Taxa consulara pentru eliberarea titlului de calatorie este 55 euro si se achita NUMAI cash odata cu depunerea cererii la Sectia consulara.

Comment

@Domnul Consul
                      Multumesc. Thank you.

Comment

Putem veni saptamina viitoare Luni sau Joi?

[/B]
                        Luni nu sunt, deci de marti incolo.
                        Ce ati citit si citat dvs de pe "internet" nu este de actualitatate si nici nu provine de la Ambasada Dublin.
                        Va trebui sa veniti cu copilul, fotografiile le facem noi. Sa aveti certificatul copilului, fie si irlandez, si 2 acte de identitate ale parintilor copilului. Taxa totala este 85 euro (55 titlul+30 declaratia).
                        Se elibereaza in cca 1 ora.
                        O.W.

Comment

dar primul pasaport, pentru care s-a aplicat la Dublin ?

Comment

Am avut noroc si am rdicat astazi pasaportul irlandez al copilului.
                            Nu nu mai este nevoie de titlul de calatorie.

Va multumim mult Domnule Consul.

Numai bine,

Aprilboom

Comment

Cu placere
                              O.W.

Comment

Working...
                              X