Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

Oficierea casatoriilor la Ambasada

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Oficierea casatoriilor la Ambasada

In urma deciziilor irlandeze post-octombrie 2009, Ambasada Romaniei la Dublin NU mai oficiaza casatorii. Casatoriile efectuate la ambasade/consulate sunt considerate ilegale de catre irlandezi !!!
    De altfel, nicio alta ambasada/consulat din Irlanda nu mai oficiaza casatorii.

Se pare ca decizia irlandeza NU va fi retroactiva, adica nu va afecta cuplurile casatorite inainte de ianuarie 2010.

Va voi tine la curent cu update-urile.

Va rog, in masura posibilitatilor, sa anuntati acest lucru in comunitate, in primul rand in congregatiile religioase, indiferent de confesiunea acestora.
    "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
    "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
    O.W.

http://www.irishtimes.com/newspaper/...265980974.html

The decision to rule existing marriages illegal is creating problems for many couples, who have been told by the General Registry Office they cannot register their children in the names of both married parents. Many have been advised to register children in the name of a single parent, which could lead to complex custody, taxation and inheritance issues.

The guidance issued to embassies follows passage of the 2004 Civil Registration Act, which updated existing laws on registering marriages. It entered into law on 5th November 2007, which means all marriages in embassies since then are invalid.

The note said marriages would not be legal unless they were performed by an authorised registrar and took place in a registered building which was open to the public.

Cat costa sa inregistrati Consulatul la Registrar Office ?
    Consulatul deserverveste publicul deci ca atare e 'open to the public'
    'Nu-ti subestima niciodata capacitatea de a ignora' - Albert Einstein

Comment

Originally posted by santiago View Post

Cat costa sa inregistrati Consulatul la Registrar Office ?
      Consulatul deserverveste publicul deci ca atare e 'open to the public'
      Ne-am gandit, nu merge. Din cateva motive, mai importante fiind:

1. Ar urma sa eliberam certificate de casatorie irlandeze ! (o aiureala, evident)
      2. Conditiile de fond si de forma ale casatoriei nu sunt aceleasi si noi ar trebui sa le respectam pe cele irlandeze (alta aiureala). Spre ex., publicitatea este de 10 zile in cazul Romaniei si 3 luni in Irlanda
      "There is no sin except stupidity. And that fornication thing... But stupidity is really bad."
      "What is a cynic? A man who knows the price of everything and the value of nothing."
      O.W.

Comment

Originally posted by Dan Tudor View Post
        Spre ex., publicitatea este de 10 zile in cazul Romaniei si 3 luni in Irlanda
        uite asa aflu si eu lucruri noi despre casatorie... trebuie sa ii mai faci si publicitate...
        Without Questions there are no Answers!
        http://alin.elenaworld.net

Comment

http://untreaty.un.org/ilc/texts/ins...s/9_2_1963.pdf
          Art 5 lit (f) zice:

acting as notary and civil registrar and in capacities of a similar kind, and performing certain
          functions of an administrative nature, provided that there is nothing contrary thereto in the laws and
          regulations of the receiving State;

Cum se pare ca exista ceva contrary lucrurile par sa le dea dreptate irlandezilor. Cred ca daca nu se gaseste ceva pe linie EU family law, daca exista asa ceva, sau daca nu isi schimba ei parerea (nu cred) va ramane asa.

Comment

eu credeam ca o casatorie e operata in registrul de stare civila care este un document apartinand statului Roman, si se afla la consulatul roman, nu este in nici un fel statul irlandez admistratorul sau detinatorul registrului de stare civila.
            practic registrul de stare civila din Dublin este o extensie (sau o anexa) la registrul de stare civila din Ro.
            e posibil sa gresesc, dar nu vad de ce e statul irlandez ar fi considerat "receiver state" al documentului meu de casatorie, sau cu ce e mai legal (din punct de vedere al statului IRL) daca certificatul meu a fost emis de primaria din satul meu.
            RR

Comment

Buna ziua,

eu si sotul meu ne-am casatorit la ambasada in februarie 2008, mi-am schimbat actele cu noul nume, nu am avut nici o problema pana acum, sper sa nu fie nici de acum incolo. va rog sa ne tineti la curent cu ce se mai decide.

Comment

problemele sunt cu dedesupturi.

Bisericile recunoscute legal in Irlanda sau mai exact preotii/pastorii pot oficia casatorii civile si sa elibereze in consecinta certificatele de casatorie emise in colaborare cu Registrul de Stare Civila din Irlanda.

O problema este brambureala jucata de casatoriile de convenienta dintre diversi cetatenii UE cu cetateni non-UE (pakistan, india, afganistan, etc) in baza unor sume si garantii de dragoste, se efectueaza casatorii la Ambasadele UE apoi cetatenii non-UE merg la GNIB si cer reunificarea familiei (EU treaty rights) si obtin rezidenta si drept de munca (si ce munca presteaza totusi multi din ei) in IRL. Totusi doar un mic procent din aceste casatorii rezista contra timpului si banilor, si sunt de fapt adevarate.

Prin obligarea Ambasadelor UE sa nu mai efectueze asemenea casatorii se poate controla fenomenul casatoriilor de convenienta. au fost cazuri prezentate si la RTE de ceva timp undeva in vestul Irlandei, insa fenomenul este larg raspandit. cazul prezentat in Irish Times se inscrie in parte in acest scenariu, cu exceptia ca este totusi un copil la mijloc, care va avea de suferit.

Fenomenul acesta al casatoriilor de convenienta nu este nou, a fost practicat si de conationalii nostrii inca din primele valuri de emigrari, pentru a primi usor si repede rezidenta si chiar cetatenie irlandeza, apoi au divortat si fiecare si-a urmat scopul. A fost practicat pe scara larga de cetatenii de pe continentul african si asiatic si el va continua sa existe atat timp cat exista discriminare politica in aceasta lume si special in UE.

probleme vor fi si se vor acutiza pe masura ce un numar tot mai mare de cetateni casatoriti in aceste conditii vor ajunge in situatia descrisa in articol, si nu vor putea inregistra copii in numele ambilor soti, nu vor putea beneficia de statutul de casatoriti in baza Revenue, etc.

Comment

@roadrunner

la nivel UE nu exista o unificarea a legislatiei insa din principiu, fiecare tara membra, are propriile ingradiri si extensii pe care le acorda celor care locuiesc pe teritoriul acelui stat.

in urma casatoriei familia rezultata are drepturi dar si obligatii legale ce deriva din Constitutia si respectiv legile acelui stat.

documentele emise de Consulat/Ambasada RO oriunde in lume sunt emise in baza Constitutiei si legilor adoptate de Parlamentul Romaniei, si nu pot avea prioritate in fata legilor tari gazda. Actul / certificatul de casatorie este inregistrat in Registrul de Acte Stare Civila al autoritatii romane.

in momentul in care ma prezint cu el, la Registrul de Stare Civila din Irlanda, functionarul aplica prevederile Constitutiei si legilor adoptate de Dail Eireann, care in acest caz, precizeaza ca documentele de casatorie civila emise de reprezentantele tarilor acreditate in Irlanda nu mai sunt recunoscute legal si se considera a fi nule si neavenite.

"that marriages performed by diplomatic missions were not recognised as marriages unless they conformed to Irish law. The note said marriages would not be legal unless they were performed by an authorised registrar and took place in a registered building which was open to the public.

The guidance issued to embassies follows passage of the 2004 Civil Registration Act, which updated existing laws on registering marriages. It entered into law on 5th November 2007, which means all marriages in embassies since then are invalid."

Casatoriile sunt declarate ilegale si invalidate doar la raportarea acestora la legislatia IRL - pentru ca nu sunt efectuate in conformitate cu prevederile legislatiei IRL - anuntate oficial fiecarei Ambasade la momentul promulgarii legii 2004 Civil Registration Act - nu si la raportarea cu legislatia statului care a efectuat legal casatoria

ca o simpla confirmare a celor de mai sus, m-am casatorit in Germania in 1998, si am avut optiunea la Oficiul de Stare Civila de la Primaria orasului unde am locuit in landul Bayern, sa am casatoria in conformitate cu legislatia germana in vigoare sau in conformitate cu legislatia romana in vigoare la acea vreme. am ales varianta casatoriei in conformitate cu legislatia germana. acest lucru a fost mentionat pe certificatul de casatorie. In RO am transcris acest certificat prin procedurile legale in vigoare fara a avea vreo dificultate in acest sens.

Comment

Originally posted by vasiletina View Post
                    problemele sunt cu dedesupturi.

Bisericile recunoscute legal in Irlanda sau mai exact preotii/pastorii pot oficia casatorii civile si sa elibereze in consecinta certificatele de casatorie emise in colaborare cu Registrul de Stare Civila din Irlanda.

O problema este brambureala jucata de casatoriile de convenienta dintre diversi cetatenii UE cu cetateni non-UE (pakistan, india, afganistan, etc) in baza unor sume si garantii de dragoste, se efectueaza casatorii la Ambasadele UE apoi cetatenii non-UE merg la GNIB si cer reunificarea familiei (EU treaty rights) si obtin rezidenta si drept de munca (si ce munca presteaza totusi multi din ei) in IRL. Totusi doar un mic procent din aceste casatorii rezista contra timpului si banilor, si sunt de fapt adevarate.

Prin obligarea Ambasadelor UE sa nu mai efectueze asemenea casatorii se poate controla fenomenul casatoriilor de convenienta. au fost cazuri prezentate si la RTE de ceva timp undeva in vestul Irlandei, insa fenomenul este larg raspandit. cazul prezentat in Irish Times se inscrie in parte in acest scenariu, cu exceptia ca este totusi un copil la mijloc, care va avea de suferit.

Fenomenul acesta al casatoriilor de convenienta nu este nou, a fost practicat si de conationalii nostrii inca din primele valuri de emigrari, pentru a primi usor si repede rezidenta si chiar cetatenie irlandeza, apoi au divortat si fiecare si-a urmat scopul. A fost practicat pe scara larga de cetatenii de pe continentul african si asiatic si el va continua sa existe atat timp cat exista discriminare politica in aceasta lume si special in UE.

probleme vor fi si se vor acutiza pe masura ce un numar tot mai mare de cetateni casatoriti in aceste conditii vor ajunge in situatia descrisa in articol, si nu vor putea inregistra copii in numele ambilor soti, nu vor putea beneficia de statutul de casatoriti in baza Revenue, etc.
                    Domnule VR, logica de mai sus e impecabila. Dar nu are legatura cu realitatea dintr-un simple motiv (pe care nu aveati de unde sa-l stiti): irlandezii NU solicita ca persoanele ce urmeaza sa se casatoreasca sa aiba rezidenta legala !!! Cu alte cuvinte, tocmai Irlanda permite casatoriile de convenienta !!! Acesta este un aspect larg discutat de noi, consulii UE de la Dublin. Ambasadele statelor UE din Irlanda NU oficiaza casatorii de convenienta (se aplica niste mecanisme de verificare, nu intru in detalii aici). Colega mea din Letonia este revoltata de faptul ca perechile care doreau sa se casatoreasca la ambasada si care erau refuzate tocmai pentru ca nu puteau dovedi bona fides, s-au casatorit apoi la GRO irlandez !!! A vorbit cu cei de la GRO si Dept Justitiei, pentru a conveni o cale de lupta impotriva casatoriilor de convenienta, iar irlandezii i-au spus "nu e treaba noastra ce statut au viitorii soti, nu putem ingradi dreptul la casatorie"....
                    Aaa, ca e posibil ca alte ambasade (Nigeria, India, China, Egipt etc) sa oficieze casatorii de convenienta, asta e alta treaba.
                    Decizia irlandeza este cu atat mai bizara cu cat nu aduce niciun beneficiu. Spre exemplu, un cuplu casatorit la ambasada are apoi un copil. Parintii vor fi inregistrati la GRO ca "single parents". Pai atunci mama poate beneficia de o alocatie mult mai mare decat daca i s-ar fi recunoscut casatoria....
                    O.W.

Comment

Originally posted by vasiletina View Post

Casatoriile sunt declarate ilegale si invalidate doar la raportarea acestora la legislatia IRL - pentru ca nu sunt efectuate in conformitate cu prevederile legislatiei IRL - anuntate oficial fiecarei Ambasade la momentul promulgarii legii 2004 Civil Registration Act - nu si la raportarea cu legislatia statului care a efectuat legal casatoria
                      Notificarea oficiala irlandeza catre corpul diplomatic s-a facut la data de 3 martie 2010, nu la momentul adoptarii legii din 2004 !!! (care, de altfel, a intrat in vigoare abia la 5 noiembrie 2007)
                      O.W.

Comment

Dl Consul,

cunosc foarte bine ca Oficiul de Stare Civila Irlandez nu cere ca cei care se casatoresc sa aiba rezidenta sau statut legal in Irlanda la data casatoriei si aceasta este decizia lor (insa sistemul este exploatat de cei care in mod illegal isi castiga un statut prin a cumpara o casatorie), si am fost solicitat si interpretat la casatorii ale cetatenilor romani sau moldoveni inca din anul 2005. Pana atunci mai era unele mici neplaceri insa se putea trece peste ele.

ceea ce insa se stie, nu si de acum, am cunostinta de procedurile "vechilor amici" de la GNIB in cazul casatoriilor de convenienta sau suspectate a fi de convenienta, si ca urmare au la dispozitie baza de date de la Oficiul de Stare Civila pe care o pot inspecta la nevoie, pentru a vedea cine se casatoreste dintre cei non-UE si sa ia masuri, de cele mai multe ori dupa consumarea casatoriei din pacate. De fapt o poate face oricine intrucat cel putin ultimele 21 de zile, lista cu numele este facuta publica pe afisierul din holul oficiului.

in plus cele trei luni de la depunerea documentelor de intentie de casatorie si apoi cele 21 de zile sunt o piedica in calea unei proceduri simple si directe. logica o stiu doar cei din Guvernul IRL care au propus si votat o asemenea legislatie. In zona Dublin se poate ajunge la 5-8 luni inainte de a putea sa te casatoresti - ce nu este un incovenient pentru cei care nu au probleme urgente in ce priveste statutul legal din acest stat. Germania avea ceva asemanator si au renuntat in anul 2000, acum te poti casatorii in cateva zile - co conditia sa fii legal pe teritoriul Germaniei.

Legea a fost votata si promulgata in 2004 si intratata in vigoare in Noiembrie 2007. http://www.irishstatutebook.ie/2007/en/si/0736.html

Eu am citat din articolul din Irish Times unde se spunea ca Ambasadele au fost anuntate oficial de acest lucru la data promulgarii legii, i.e. anul 2004, deci nu pot spune daca Dl Consul Dumitru Ioan Vintila - consul la acel moment a primit sau nu acel document - si cu siguranta nu cred ca a primit pentru ca s-a continuat sa fie oficiate casatorii si ulterior datei precizate in articol, pengtru ca legea nu intrase in aplicare decat in Noiembrie 2007.

atat am avut de contribuit la acest subiect. toate cele bune.

Comment

Dl Consul,

cunosc foarte bine ca Oficiul de Stare Civila Irlandez nu cere ca cei care se casatoresc sa aiba rezidenta sau statut legal in Irlanda la data casatoriei si aceasta este decizia lor (insa sistemul este exploatat de cei care in mod illegal isi castiga un statut prin a cumpara o casatorie), si am fost solicitat si interpretat la casatorii ale cetatenilor romani sau moldoveni inca din anul 2005. Pana atunci mai era unele mici neplaceri insa se putea trece peste ele.

ceea ce insa se stie, nu si de acum, am cunostinta de procedurile "vechilor amici" de la GNIB in cazul casatoriilor de convenienta sau suspectate a fi de convenienta, si ca urmare au la dispozitie baza de date de la Oficiul de Stare Civila pe care o pot inspecta la nevoie, pentru a vedea cine se casatoreste dintre cei non-UE si sa ia masuri, de cele mai multe ori dupa consumarea casatoriei din pacate. De fapt o poate face oricine intrucat cel putin ultimele 21 de zile, lista cu numele este facuta publica pe afisierul din holul oficiului.

in plus cele trei luni de la depunerea documentelor de intentie de casatorie si apoi cele 21 de zile sunt o piedica in calea unei proceduri simple si directe. logica o stiu doar cei din Guvernul IRL care au propus si votat o asemenea legislatie. In zona Dublin se poate ajunge la 5-8 luni inainte de a putea sa te casatoresti - ce nu este un incovenient pentru cei care nu au probleme urgente in ce priveste statutul legal din acest stat. Germania avea ceva asemanator si au renuntat in anul 2000, acum te poti casatorii in cateva zile - co conditia sa fii legal pe teritoriul Germaniei.

Legea a fost votata si promulgata in 2004 si intratata in vigoare in Noiembrie 2007. http://www.irishstatutebook.ie/2007/en/si/0736.html

Eu am citat din articolul din Irish Times unde se spunea ca Ambasadele au fost anuntate oficial de acest lucru la data promulgarii legii, i.e. anul 2004, deci nu pot spune daca Dl Consul Dumitru Ioan Vintila - consul la acel moment a primit sau nu acel document - si cu siguranta nu cred ca a primit pentru ca s-a continuat sa fie oficiate casatorii si ulterior datei precizate in articol, pengtru ca legea nu intrase in aplicare decat in Noiembrie 2007.

atat am avut de contribuit la acest subiect. toate cele bune.

Comment

Ca legea e o tampenie nici macar nu trebuieste sa ne chinuim sa demonstram. Ce ma uimeste pe mine este indolenta unora de a blama ambasadele pentru anumite chestiuni. O fi chestiune de competitie.

Alin
                            Without Questions there are no Answers!
                            http://alin.elenaworld.net

Comment

Alin,
                              it dau dreprtate, inca un exemplu tipic irlandez de a pune caruta in fata cailor, stau si ma tot intreb cine avea nevoie de tampenia asta creata, dar nu ma minunez pentru ca asta se numeste in IRL "inovation" - a smart economy.
                              RR

Comment

Working...
                              X